תביעה ב-3 מ' ש' נגד סודהסטרים: "פוגעת בהתארגנות עובדיה"

ההסתדרות הגישה היום (ב') תביעה בסך 3 מיליון שקל כנגד חברת סודהסטרים, לאחר שזו נקטה, לטענתה, "צעדים חריגים, פוגעניים ואלימים במיוחד" כלפי 1,100 עובדי המפעל שלה הסמוך לרהט.

כתב התביעה מגולל את מסיכת האיומים וההתנכלות שמפעילה לכאורה הנהלת סודהסטרים על עובדיה מאז בחרו להתאגד בהסתדרות בחודש נובמבר האחרון.

לטענת ההסתדרות, "למרות התרעות ואזהרות רבות שלוו בהכרזה על סכסוך עבודה, בחרה הנהלת סודהסטרים להמשיך ולהגביר את מעשיה כנגד העובדים המתאגדים, במקביל להתנהלות חסרת תום-לב במהלך המשא-ומתן להסכם קיבוצי ראשון".

בתביעה, שהוגשה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע, מתואר "מסע הלחצים הקשה שמפעילה לאחרונה סודהסטרים על עובדיה, אשר רובם ככולם תושבי האזור הבאים מרקע סוציו-אקונומי קשה ומשתכרים שכר מינימלי ביותר וללא כל ביטחון תעסוקתי".

כך למשל, לטענת ההסתדרות, הנהלת סודהסטרים מסיתה את העובדים באופן אסור נגד השביתה הצפויה להתחיל בחברה בימים הקרובים, וב"כנסי הפחדה" שהיא עורכת היא מעבירה להם מסרים שקריים, לפיהם ההסתדרות לא תשלם להם שכר על ימי השביתה.

אם לא די בכך, נטען, הנהלת סודהסטרים שוברת שביתה באופן המנוגד לחוק ומגייסת עובדי קבלן כדי להחליף את העובדים שצפויים לשבות.

בנוסף לכך, נטען, החברה מאיימת על עובדים כי בשל התנהלות אנשי הוועד לא תיתן להם את הבונוס שהתכוונה לחלק להם, ומאיימת עליהם כי התאגדות בהסתדרות עלולה להביא לסגירת המפעל והעתקתו לחו"ל, תוך שהיא מזמינה את העובדים "לחשוב טוב-טוב מה הם עושים, אם אכפת להם מהפרנסה שלהם".

נזכיר כי רק בשבוע שעבר פסק אותו בית הדין אליו הוגשה התביעה, בתביעה דומה אחרת שהגישה ההסתדרות, כי רמי לוי והרשת שבבעלותו "רמי לוי שיווק השקמה" פגעו בהתארגנות עובדים באופן קיצוני, וקבע כי על רמי לוי לפצות באופן חסר תקדים את ההסתדרות בסכום של 1.5 מיליון שקל.

עוד טוענת ההסתדרות בכתב התביעה כי הנהלת סודהסטרים מעודדת אלימות כנגד נציגי ועד העובדים ועובדי ההסתדרות, לאחר שאתמול (א') "התקיפה פיזית קבוצת עובדים המזוהה עם ההנהלה את מזכיר האיגוד המקצועי במרחב הנגב, עוזי שדה, ואת חברי ועד העובדים, כאשר קב"ט החברה ומנהלת משאבי אנוש צפו במאורע ובחרו שלא להתערב".

מעבר לכך, בקשת ההסתדרות מתארת את התנאים הקשים בהם מועסקים עובדי החברה, שסיימה את שנת 2016 עם הכנסות-עתק של כ-480 מיליון דולר, בעוד שעלות שכרו של המנכ"ל דניאל בירנבאום בשנה זו האמירה לכ-10 מיליון שקל.

לטענת ההסתדרות, בין היתר, ההנהלה אוסרת על העובדים ללבוש מעיל במשמרות לילה כי "כשקר עובדים יותר מהר", ומפטרת עובדים בסיטונות ובשרירותיות, תוך שהיא מצדיקה את צעדיה בכך מדובר באוכלוסיית עובדים ש"קשה לה להתרגל לעבודה קבועה".

מההסתדרות נמסר כי "עד כה ההסתדרות והעובדים בחרו למצות את כלל האפשרויות כדי לתת הזדמנות למשא-ומתן ומתוך אמונה כי סכסוכים בעולם העבודה יש לפתור בדרך ההידברות. אולם לאור התנהלותה הקיצונית והחמורה של ההנהלה, לא נותר בידי נציגות העובדים אלא לפתוח בשביתה ולדרוש באמצעות כתב התביעה שהוגש כי החברה תחדול מיידית מהפגיעה בהתארגנות העובדים ותפצה את ההסתדרות בסכום של 3 מיליון שקל בגין פגיעתה בהתארגנות העובדים, בזכות השביתה ובעובדים המתארגנים".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מסר עם הגשת כתב התביעה כי "ההסתדרות לא תאפשר ולו פגיעה קטנה בעובדים אשר מבקשים לממש את זכותם להתאגד בהסתדרות. אין מעסיק הנמצא מעל לחוק, ואנו נעמוד כחומה בצורה אל מול הפעולות הציניות והאסורות שנוקטת הנהלת סודהסטרים כדי לפגוע בעובדיה המסורים ולנסות ולהניא אותם ממהלך ההתארגנות".

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, מסר: "ניכר כי הנהלת סודהסטרים עושה הכול, תרתי-משמע, כדי לנסות לשבור את ההתאגדות של העובדים. אמנם פנינו לשלום, אך אין לנו שום כוונה להיבהל או להירתע מהתנהלות אלימה, הן מילולית והן פיזית".

הבקשה הוגשה באמצעות הלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות בראשות עו"ד איריס ורדי ועל-ידי עורכי הדין יעל שילוני, נטלי שוכוביצקי ובוריס מריאקרי ממשרד עורכי הדין שילוני.

סודהסטרים: "תביעה מופרכת" 

מהנהלת סודהסטרים נמסר: "תביעה מופרכת זו מבטאת איבוד עשתונות מוחלט ומדאיג של ההסתדרות, והיא רצופה בטענות קנטרניות ושקריות. ההסתדרות מיהרה להכריז על סכסוך עבודה בחברת סודהסטרים לפני כשבועיים ונערכת לשביתה במפעל, אולם תביעה זו הוגשה היום בחטף, לאחר שאתמול ההסתדרות נוכחה לדעת כי אין לה בסיס תמיכה בשטח כפי שסברה, ונראה כי קיימת קבוצה לא קטנה של עובדים שאינם מעוניינים בנוכחות ההסתדרות במפעל.

"לא למותר לציין כי בין היתר העובדים מוחים באופן קולני כנגד מי שההסתדרות בחרה למנות כיו"ר ועד העובדים הזמני, אדם פושט רגל שהורשע בפלילים בשל סחר בחומרים אסורים.

"להנהלת החברה, המצוייה בימים אלה בארה"ב לצרכים עסקיים, אין יד ורגל באירועים שמתרחשים בימים האחרונים בחברה. מדובר בקול מחאה אותנטי לחלוטין של חלק משמעותי מעובדי החברה, שמתנגדים לנוכחותה של ההסתדרות ולעומד בראש הוועד.

"ההסתדרות, שמתקשה להתמודד ולהכיל מציאות זו, אינה בוחלת בשום אמצעי על-מנת להכתים את הנהלת החברה ובו-בזמן מחפשת סולמות על-מנת לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפסה, ככל הנראה על רקע הבחירות המתקרבות לארגון, תוך ניסיון לנהל קמפיין על גב העובדים שלנו.

"לנוכח ההתקפות האישיות של ההסתדרות ושל העומד בראשה כנגד ניקיון-הכפיים של מנכ"ל החברה, דניאל בירנבאום, מודיע בזאת בירנבאום על כוונתו לבחון תביעת דיבה כנגד אבי ניסנקורן על הכפשות חסרות שחר וחסרות כל רסן".