עובדי טבע עתרו נגד ביטול הבונוסים: "סותר הסכם מחייב"

עובדי טבע תובעים את חברת התרופות במטרה להילחם בהחלטה של המנכ"ל קאר שולץ לבטל לכל העובדים את הבונוס לשנת 2017.

הסתדרות העובדים הכללית המייצגת את ועד עובדי טבע כפר סבא, בראשות יו"ר העובדים אלירן קוזליק, הגישה אתמול (ד') תביעה נגד טבע לבית הדין לעבודה בתל אביב.

בכתב התביעה התרעמו העובדים על ביטול הבונוס, החלטה שהתקבלה בניגוד להסכם הקיבוצי שעליו חתומה החברה מולם. "מדובר על זכות שהיא חלק מהסכם העבודה של כל עובד ועובד מזה שנים, המשולמת בהתאם לנוסחה שקבוע מראש", הסבירו עורכי הדין של העובדים, אהוד ויעל שילוני.

העובדים דורשים שיחולקו הבונוסים ל־2017, שהנוסחה לחישוב הבונוסים ל־2018 תישאר על כנה ושישולמו חלק מהכספים שלא חולקו בעקבות שינוי הנוסחה מ־2016.

בעיקר מקוממים את העובדים תנאי ההעסקה של קאר שולץ, המנכ"ל שהגיע לפני מספר חודשים במטרה להציל את טבע. שולץ קיבל מענק חתימה של 20 מיליון דולר במזומן. העותרים בתביעה מסבירים כי שכרו של שולץ תלוי בביצועים של טבע, וליתר דיוק בחיסכון שיניב לחברה, ולראייה החלטתו לביטול הבונוסים.

בכירי טבע, טוענים העובדים בפנייתם לבית המשפט, דווקא כן קיבלו את הבונוסים שלהם. המנכ"ל הזמני יצחק פטרבורג קיבל מטבע 9.2 מיליון דולר בשמונה חודשים. המנכ"ל לשעבר ארז ויגודמן – שעל פי העתירה אחראי ישירות למכלול ההחלטות שהוביל את הקונצרן למצבו הנוכחי – קיבל במשך חצי שנה שכר מלא (ללא עבודה) שהסתכם ב־5 מיליון שקל – לא פחות מ־110 אלף שקל ביום. בנוסף קיבל 2 מיליון דולר לאחר סיום העסקתו.

מלבד התחושה של איפה ואיפה בנוגע לבונוסים של העובדים לעומת ההנהלה הבכירה, התרעמו בוועד על מה שהם כינו "משחק עם הנתונים". מדובר על הפרמטרים שלפיהם נקבעו הבונוסים של שנת 2016, ששונו על ידי הנהלת טבע בחוסר שקיפות, לטענתם.

בעתירה מצוין כי הנהלת טבע סירבה לנהל מגעים בנושא עם העובדים, בטענה כי בונוסים אינם חייבים במשא ומתן. "למען הסר ספק", אמר קוזליק ל"כלכליסט", "מדדי וביצועי עובדי כפר סבא היו מעולים בשנת 2017".

יו"ר ועד העובדים לא עוצר כאן. "ההנהלה שינתה את נוסחת הבונוסים ל־2018 ללא שיח ושיג מולנו — כלומר שינוי חד צדדי. בין השינויים: תליית הבונוס בביצועי החברה בבורסות ארה"ב ות"א, פקטור שלעובדים אין כל השפעה עליו".

על פי העתירה , טבע נדרשת לשלם לעובדיה את הבונוסים ל־2017 בהתאם להסדר הקיבוצי עליו היא חתומה. כמו כן, טוענים העובדים, החברה אינה יכולה לשנות את נוסחת הבונוס ללא הסכמת הנציגות שלהם.

"הבונוס השנתי הוא חלק מחוזה העבודה האישי של כל עובד ועובד, וההסדר הקיבוצי הוא מחייב ובר אכיפה", סיכם קוזליק. "העובדה שרכיב בשכר מכונה 'בונוס' לא הופכת אותו לרכיב שהמנכ"ל רשאי לשנות ככל העולה על רוחו. מדובר בחלק בלתי נפרד מחוזה העבודה, שהמעסיק אינו רשאי להפסיקו באופן חד־צדדי".

מחברת טבע נמסר בתגובה: "מצבה הפיננסי של טבע חייב אותה לנקוט צעדים דרסטיים, לרבות סגירת מפעלים ופיטורי אלפי עובדים ברחבי העולם. בשים לב למצבה של החברה ולאי עמידתה ביעדים שנקבעו לשנת 2017, נמצא כי אין מקום לתשלום בונוס בגין שנה זאת. החלטה זו נוגעת לכלל עובדי ומנהלי החברה ברחבי העולם. על רקע זה, מצערת העובדה שוועד העובדים במפעל החברה בכפר סבא בחר שלא להכיר במציאות והגיש הליך לבית הדין לעבודה."