ההסתדרות תובעת 15 מ' ש' מסודהסטרים בגין פגיעה בהתאגדות

ההסתדרות תובעת 15 מיליון שקל מחברת סודהסטרים בטענה לפגיעה שיטתית ומכוונת בהתארגנות עובדיה.

בתביעה, שהוגשה לבית הדין לעבודה בבאר-שבע, נטען כי עובדי החברה חוו "פגיעה שיטתית, מתוחכמת וחסרת תקדים – בה", לטענת התביעה, "מעורב גם הדרג הבכיר ביותר בהנהלה – בהתארגנות במפעל ברהט".

לצד בקשת הפיצוי דורשת ההסתדרות מבית הדין לעצור "באופן מיידי את התנהלות החברה בכל הנוגע לצעדים שנקטה כנגד העובדים המבקשים לממש את זכותם החוקית להתאגד".

בהודעת ההסתדרות צוין כי כ-1,200 עובדי סודהסטרים מועסקים במפעל החברה ברהט, ורובם משתייכים למגזרים מוחלשים בחברה הישראלית. אלה החלו להצטרף להסתדרות בחודש נובמבר 2016. "מהלך ההתארגנות נתקל מראשיתו ולכל אורכו בהתנגדות עזה מצד ההנהלה, שבאה לידי ביטוי בהתנכלות מתמשכת לעובדים המזוהים עם ההסתדרות". כפי שמתואר בכתב התביעה, בחלק מהמקרים ההתנכלות אף גלשה לכדי אלימות, מילולית ופיזית.

כאמור, לתביעה צורפו עדויות של עובדים שלפי הטענות "גויסו" על-ידי ההנהלה כסוכנים סמויים, לא פחות, שישתתפו במעגל הפגיעה בהתאגדות. "בחלק מהמקרים ההנהלה לא היססה לנצל את מצוקותיהם האישיות של העובדים הללו והבטיחה לסייע בפתרונן תמורת התחייבות שלהם לרגל אחר חבריהם לפס הייצור ואף לפגוע במובילי ההתאגדות. כך למשל אחד העובדים המדוברים מעיד כי קיבל הוראה מגבוה לשבץ את יו"ר ועד הפעולה בעמדה מבודדת וקשה, כדי שיתייאש ויעזוב את העבודה", כך בהודעת ההסתדרות.

"הראיות החד-משמעיות שהוצגו לבית הדין בכתב התביעה לא מותירות ספק ומתארות תמונה לפיה הנהלת סודהסטרים, בראשות המנכ"ל דניאל בירנבאום, מתנהלת בניגוד חמור לעולה מפסק דין פלאפון, האוסר על ההנהלה להתערב באופן כלשהו בהתארגנות עבודה. נזכיר כי רק לאחרונה פסק בית הדין לעבודה בבאר-שבע כי רמי לוי והרשת שבבעלותו רמי לוי שיווק השקמה פגעו בהתארגנות עובדי הרשת באופן קיצוני והורה לו לפצותם בסכום חסר תקדים של 1.5 מיליון שקל".

בהמשך להגשת כתב התביעה, יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ציין כי "ההסתדרות לא תיתן לאף מעסיק לפגוע בזכות ההתארגנות החוקית של עובדיו, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בהתנהלות כה שיטתית ופוגענית. מדובר בעובדים מסורים ונאמנים הזקוקים יותר מכל לביטחון התעסוקתי שהתאגדות בהסתדרות תעניק להם, והם זוכים מאיתנו לתמיכה מלאה במאבקם".

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, הוסיף: "התביעה חושפת תכנון בוטה, חמור וחסר תקדים שנעשה על-ידי מנהלי סודהסטרים בכדי לשבור את התארגנות העובדים. לא ניכנע וננהל תביעה זו ביד רמה, במקביל לניהול המשך המאבק למען הצלחת התאגדות עובדי סודהסטרים בהסתדרות".

את ההסתדרות מייצגים בהליך עורכי הדין אהוד שילוני, נטלי שוכוביצקי ובוריס מריאקרי ממשרד אהוד שילוני ושות', תוך ליווי עובדי הלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות בראשות עו"ד איריס ורדי.

מחברת סודהסטרים טרם התקבלה תגובה.