בעקבות הפיטורים: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בטבע

בעקבות פרסום הודעתה של חברת התרופות הישראלית טבע היום (א') בנוגע לכוונתה לפטר כ-350 עובדים באתרי התפעול כפר-סבא וטבע טק, ההסתדרות הודיעה על סכסוך עבודה בחברה. לפי החוק, בחלוף 15 ימים מההודעה על סכסוך העבודה, אלפי עובדי טבע יוכלו לשבות.

הסכסוך שהוכרז היום מקיף כ-6,000 עובדים בחברה, וחל בין היתר, על מפעלי טבע בנתניה, כפר-סבא, קריית שמונה, אשדוד, פתח תקווה, ירושלים, פארק תעשיות חמ"ן ומועצה אזורית נאות חובב. ההודעה על הסכסוך נמסרה לנשיא ולמנכ"ל זמני של החברה, פרופ' יצחק פטרבורג.

הכינו "אסטרטגיית השבתה" מבעוד מועד

בוועד של מפעל טבע בכפר סבא התכוננו היטב הוועד לקראת המהלך של הנהלת החברה לביצוע קיצוצים. הוועד, בראשותו של אלירן קוזליק, הגיש כבר בחודש שעבר בקשה לסכסוך עבודה לממונה על יחסי עבודה בהסתדרות.

אסטרטגיית ההשבתה של ועד העובדים אינה צפויה להגיע לרמה של השבתה מוחלטת של המפעל, אך הם מעוניינים להשבית חלקים נרחבים ממנו – בכל יום חלק אחר. מיותר לציין שהמחלוקות מגיעות על רקע משבר מול המשקיעים, לאחר שמנייתה ספגה השמדת ערך של כ-50% בתוך שנתיים.

כ-1,230 מתוך כ־1,600 עובדים במפעל בכפר סבא חתמו על מהלך ההשבתה כאשר בנוסף לצמצום בכוח העבודה בין הנושאים שעל הפרק הינם: פגיעה מתמשכת במערכת יחסי העבודה; בירורים לעובדים ללא נוכחות ועד; הארכת ניוד עובדים מעל לחודשיים ללא עדכון ובניגוד להליכים; וקליטת עובדי קבלן במקום קידום עובדי החברה.

ועד עובדי טבע כפר סבא מורכב למעשה משני מפעלים: מפעל הטבליות, המעסיק כשני שליש מ־1,600 העובדים ובין היתר מיוצרים בו התרופות אקמול, אופטלגין וקולדקס; והמפעל הסטרילי, שמעסיק את היתר ובו מיוצרת תרופת הדגל קופקסון.

ההנהלה מתנהגת בבריוניות

"טבע לא בתקופה הכי טובה שלה, ואנחנו כוועד תומכים ומנסים לעשות הכל כדי שהיא תצליח", הסביר קוזליק ל"כלכליסט" לפני כחודש. "מנגד, ההנהלה מתנהגת בבריונות ובאופן חד־צדדי", הוסיף.

לדברי קוזליק, "יש מחסור בכוח אדם. לא נקלטים עובדים חדשים והיחידים שנכנסים הם עובדי קבלן. נוסף על כך, ההנהלה רוצה לקצץ לנו 40% מתקציב הרווחה בזמן שלה אישרו משכורות עתק ודיבידנדים".

"בשנה שעברה הסכמנו לוותר על הנופש בחו"ל בגלל הנראות", סיכם קוזליק. "ההנהלה עושה לנו הפרד ומשול, לא נותרה ברירה".

עו"ד יעל שילוני ממשרד אהוד שילוני ושות', היועצת המשפטית של הוועד, אמרה ל"כלכליסט" אז "לא ברור למה הנהלת טבע החליטה לשחק עם ההסכמים שנקבעו ביחסי העבודה. שלחנו מספר מכתבים בעניין ליצחק פטרבורג (המנכ"ל הזמני של טבע – ד"ר) והוא לא התייחס. נקווה שההנהלה תתעשת".