אדם טבע ודין

ועד עובדי מפעל טבע בכפר סבא והסתדרות עובדי המזון והפרמצבטיקה שלחו אמש (ראשון) מכתב אזהרה, טרם פנייה לערכאות, להנהלת החברה, בו דרישה לפתיחת הליך של יישוב חילוקי דעות בגין שורת צעדים חד צדדיים בהם היא נוקטת. בין היתר, נטען כי החברה פגעה בבונוסים המגיעים לעובדים, ניידה עובדים בלא היוועצות ומעסיקה עובדי קבלן.

בפתח המכתב, שנשלח באמצעות עו"ד יעל שילוני ממשרד אהוד שילוני ושות', טוענים אנשי הוועד כי הם עושים "ככל שלאל ידם" על מנת להימנע מזעזועים ופגיעה בתדמית החברה, זאת חרף הודעות מדאיגות שנתפרסמו בחודשים האחרונים באשר לביטחונם התעסוקתי של העובדים. "למרבה הצער נראה שמדיניות זו, ששמה את החברה על ראש סדר העדיפויות מנוצלת לרעה בציניות ובחוסר תום לב על ידי מי מכם".

אלירן קוזליק יו"ר ועד טבע כפר סבא (צילום באדיבות המצולם).

עוד טוען המכתב, כי ועד העובדים גילה באקראי שנוסחת החישוב של הבונוס לו זכאים עובדי המנהלת בגין עמידה ביעדים, כללה גם ביצועים של עובדי החברה בכל רחבי העולם – ביצועים עליהם אין לעובדי המוקד הישראלי כל השפעה, ובניגוד לשנים קודמות. שינוי זה הביא, לטענת הוועד, לגריעה של כ-40% מסך הבונוס שקיבלו העובדים. לדבריהם, בעוד שהמוקד המקומי עמד ביעדיו, היעדים הגלובליים הוגדרו בחסר, ומוועד העובדים אף נמנעה אינפורמציה חיונית על מנת לבצע בקרה על התחשיב שבוצע.

עוד נטען כי בניגוד להבנות שהושגו בדצמבר 2016, מזומנים עובדים לעבודה בשעות נוספות חריגות,ללא התראה מוקדמת, ובאחד המקרים גם עד 2:00 בלילה, בלא עדכון הוועד – שדרש מהנהלת החברה להעביר לו בתוך 48 שעות משליחת המכתב את שמות העובדים שנדרשו לכך.

בניגוד להליך ניוד העובדים המעוגן בהסכמים הקיבוציים, הקובע כי ניוד עובד שלא ברצונו ולפרק זמן העולה על שלושה חודשים, דורש את אישור ועד העובדים. על פי המכתב, נוידו לאחרונה עובדים לתקופות ארוכות מכך וללא היוועצות. מנגד, טוען הוועד, החברה הקפיאה ניודי עובדים שביקשו להשתבץ למשרות שפרסמה החברה.

סוגיה נוספת שהעלה ועד העובדים הוא סוגיית עובדי הקבלן – "למרות שנושא זה נדון פעמים רבות, והוסכם כי לא יועסקו יותר עובדי קבלן כתף אל כתף עם עובדי החברה, ידוע למרשי על קיומם של עובדים כאמור, והם מצפים שעובדים אלו יקלטו להעסקה במישרין לאלתר" נכתב.

לסיכום, הבהירו בוועד העובדים ובהסתדרות כי במידה ולא תענה דרישתם לפתיחת הליך יישוב חילוקי דעות, בכוונתם לפנות לערכאות כבר ביום ראשון הקרוב.

בהנהלת החברה נמסר בתגובה כי "בטבע מתנהל דיאלוג מול הוועדים באופן שוטף לטובת קידום פעילות המפעל ורווחת העובדים. מטבע הדברים, איננו מנהלים דיאלוג זה מול נציגות העובדים באמצעות העיתון".

העובד אינו חפץ ואין הוא בבחינת פיון על לוח שחמט, אלא אדם שיש להקפיד בכבודו.

עע (ארצי) 142/03 לי כנפו נ' פיקאסו הרצליה 1993 בע"מ

רישום לניוזלטר:

2017 © כל הזכויות שמורות לאהוד שילוני ושות' משרד עורכי דין | תנאי שימוש | הצהרת נגישות | האתר נבנה ע"י | פיתוח עסקי למשרדי עו"ד נישליס ליגל מרקטינג
נגישות